Unit of Measure for Fruit Store

Highlighted
New Member
4 0 0

Trying to setup products so they can display as below

 

Apples: $5.99/kg

Can the customer select .5kg not just whole numbers?

0 Likes
Highlighted
Hello cameranoz,
You have to add variant says:
1 kg for $5
1/2 kg for $3 etc.
So user can select from them.
Want to modify or incorporate custom changes on store, Hire us
If helpful then please Like and Accept Solution .
Email: pallavi@oscprofessionals.com
Skype : oscprofessionals-87
Whats app
Free Website Review and advice for sale from Shopify Conversion Experts | Shopify Private App | Custom Theme Development | Custom Modifications In To Shopify Theme | Shopify SEO ; Digital Marketing & amp | Site Speed Optimization | Performance Site Audit
0 Likes
Highlighted
New Member
4 0 0
I know that but there is other ways I have seen
0 Likes
Highlighted
New Member
4 0 0

I want the price to display per/kg beside it not just a blank $5.99 and I know one way to do it but it means that in the cart it shows the total value as perkg

0 Likes