Flexible unit pricing

Highlighted
New Member
1 0 0

Hi, 

 

 

we are doing a store with various floor products. These sometimes is sold pr. square meter, some times by length, sometimes pr. boxes, and sometimes just one item at a time.

Depending on the product, I would like to have prices displayed like this: 

  • 149,-
  • 99,- pr. m2
  • 199,- pr. meter
  • 799,- pr. box 

I don’t know about other countries, but avoiding information like this in our country is considered risky. 


Also a question; Why isn’t this unit price feature available globally? This would have helped us a long way: https://help.shopify.com/en/manual/intro-to-shopify/initial-setup/sell-in-germany/price-per-unit#add...

0 Likes
Highlighted
Shopify Partner
262 26 40

Hi @Øyvind_Sægrov,


You can use product tags to select which measure do you want on a specific product, a tag like: measure:pr. meter

Then edit the liquid code for product page.

We can do this changes for you if you send us an Email with your Shopify store URL like mystore.myshopify.com then we will send you an invitation to your Shopify as a collaborator.

Let's make the best store!
Contact us at: thepremierstores@gmail.com
0 Likes
Highlighted
Excursionist
60 0 0

Hi dear let's check this app for flexible units pricing, Shopify price calculator App allows customers to buy things according to their need rather than buy in bulk. Shopify app conveniently fetches the price of their products by entering measurements in length, area, volume, and weight. The Shopify price per unit app allows customers to understand pricing format and encourages them to purchase in large quantities. 

 

a5b98fac1741b63b457e8715a5da23c9

d3d55b046f8cab37e4d7c2226d5f55f9

 

0 Likes
Highlighted
New Member
1 0 0

Interesting app, HoneyMalk. 

Do you know a flooring store where this is in use? Would be nice to see it in action. 

0 Likes