Help with unit price

Highlighted
New Member
1 0 0

Hello,

 

I am new to shopify and was hoping I can get some help here.

I am trying to open a website for our wholesale clothing store. I am running into trouble with how our prices are shown. So our products are sold in packs of 6 pieces. I would like for it to show the unit price for each single piece, but when putting in cart I need it to add the total for the 6 pieces. How can I do this?

0 Likes
Highlighted
Shopify Partner
73 2 6

Is your product pack a bundle of products? It sounds like you may want to use an app for this. There a few Bundle apps that you can choose from, the majority of them should offer the ability to add a discount on bundled items: https://apps.shopify.com/search?q=bundle&st_source=

0 Likes
Highlighted
New Member
9 0 0

Hello,

We have developed Unit Pricer, a solution that helps merchants easily display per unit pricing information for bulk products. It is very simple to set up and you can try it out for free. Please reach out to us at any time if you need assistance.

Thanks,

Apps by Simple

0 Likes
Highlighted
Tourist
17 0 1

Hi all,

Using our app Custom Price Calculator, not only can you display the units but you can also calculate a specific price based on your customers input. You can try it for free to see if it solves your problem! https://apps.shopify.com/custom-price-calculator

Feel free to reach out to us at support@apippa.com

 

Thanks!

0 Likes