How to determine recipe pricing for a culinary business?

Solved

How to determine recipe pricing for a culinary business?

cbrown218
Excursionist
109 0 6

If I want To set up a business on Shopify where customers can send me recipes and pay me based on how the dish looks and tastes, how do I Decide on how much to charge for each recipe. Consider the time it takes to create the dish and the ingredients required.

Accepted Solutions (2)
Emily
Shopify Staff
1404 103 194

This is an accepted solution.

Hi, @cbrown218.

 

Thank you for your reply!

 

That would be completely up to you and how much you are wanting to make. A good way to think about it would be by hourly rate. For example, if you want to make $25/hr and it takes you two hours to get groceries and cook the meal then you could calculate $50 worth of time. Calculating materials used is up to you, you could just make this a flat rate of $5 or something like that since buying your cookware will be an upfront cost for your business. If you are planning to delivery the food yourself then calculate in the cost of gas, pickup would be free. 

 

Let me know if you have any further questions!

 

Take care, 

 

Emily | Social Care @ Shopify 
 - Was my reply helpful? Click Like to let me know! 
 - Was your question answered? Mark it as an Accepted Solution
 - To learn more visit the Shopify Help Center or the Shopify Blog

View solution in original post

Emily
Shopify Staff
1404 103 194

This is an accepted solution.

Hi, @cbrown218.

 

Thank you for your reply!

 

There isn't a perfect way to figure out how much to charge your customers. It would be up to you to decide what you feel that recipe is worth considering your time, groceries, etc. 

 

Let me know if you have any questions!

 

Take care, 

Emily | Social Care @ Shopify 
 - Was my reply helpful? Click Like to let me know! 
 - Was your question answered? Mark it as an Accepted Solution
 - To learn more visit the Shopify Help Center or the Shopify Blog

View solution in original post

Replies 5 (5)

Emily
Shopify Staff
1404 103 194

Hi, @cbrown218.

 

Thank you for reaching out and joining Shopify! 

 

When deciding a price and how much to charge for your product you will want to consider many different things such as, how much the ingredients cost, the materials used, how much time it takes you, shipping or delivery, etc. I would calculate this and charge your customer accordingly. 

 

Please let me know if you have any further questions! 
 
Talk soon, 

Emily | Social Care @ Shopify 
 - Was my reply helpful? Click Like to let me know! 
 - Was your question answered? Mark it as an Accepted Solution
 - To learn more visit the Shopify Help Center or the Shopify Blog

cbrown218
Excursionist
109 0 6

Okay,so the cost of the ingredients might be easy for me to calculate, but how do I calculate the materials used to make the food, how much time it took me to make the food, or for how the customer wanted to have the food for pickup or delivery?

Emily
Shopify Staff
1404 103 194

This is an accepted solution.

Hi, @cbrown218.

 

Thank you for your reply!

 

That would be completely up to you and how much you are wanting to make. A good way to think about it would be by hourly rate. For example, if you want to make $25/hr and it takes you two hours to get groceries and cook the meal then you could calculate $50 worth of time. Calculating materials used is up to you, you could just make this a flat rate of $5 or something like that since buying your cookware will be an upfront cost for your business. If you are planning to delivery the food yourself then calculate in the cost of gas, pickup would be free. 

 

Let me know if you have any further questions!

 

Take care, 

 

Emily | Social Care @ Shopify 
 - Was my reply helpful? Click Like to let me know! 
 - Was your question answered? Mark it as an Accepted Solution
 - To learn more visit the Shopify Help Center or the Shopify Blog

cbrown218
Excursionist
109 0 6

There is still one more thing I would like to ask. What if I already have to the materials to cook the food,how would I still be able to calculate for how much the customers would pay me based on how the food taste? For example:I finished the food,the customers tastes it and for all my hard work they would pay me $20.

Emily
Shopify Staff
1404 103 194

This is an accepted solution.

Hi, @cbrown218.

 

Thank you for your reply!

 

There isn't a perfect way to figure out how much to charge your customers. It would be up to you to decide what you feel that recipe is worth considering your time, groceries, etc. 

 

Let me know if you have any questions!

 

Take care, 

Emily | Social Care @ Shopify 
 - Was my reply helpful? Click Like to let me know! 
 - Was your question answered? Mark it as an Accepted Solution
 - To learn more visit the Shopify Help Center or the Shopify Blog